Minčių žemėlapis

Minčių žemėlapis – tai diagrama, kuri naudojama pavaizduoti žodžius, mintis, užduotis ir kitus dalykus, susijusius tarpusavyje arba išsidėsčiusius aplink reikšminį žodį ar mintį. Jis naudojamas kurti, formuoti ir klasifikuoti idėjas bei pateikti jas vizualiai.

Minčių žemėlapis – vaizdinga diagrama, atspindinti semantinius arba kitus ryšius tarp informacijos dalių. Pristatant šiuos ryšius spinduliniu, o ne linijiniu grafiniu būdu, diagrama skatina idėjas svarstyti kolektyve. Šis žemėlapis yra panašus į semantinį tinklą arba kognityvų žemėlapį, bet čia nėra tiek apribojimų naudojamiems ryšiams. Elementai išdėstomi intuityviai pagal sąvokų svarbą ir yra suskirstomi į grupes, šakas ir sritis. Įprastas būdas, pagal kurį formuluojama semantinė informacijos rinkimo struktūra, gali padėti atsiminti turimą informaciją. Žmonės minčių žemėlapius (ar panašias sąvokas) jau seniai naudojo mokantis, kolektyviai aptariant idėjas, atsiminimui, vizualiniam mastymui ir problemų sprendimui.

Norint pridėti į studijų dalyką šią veiklą, įjunkite redagavimo režimą spauskite Pridėti veiklą ar išteklių ir pasirinkite Minčių žemėlapis:

Atsidariusiame lange laukeliuose Minčių žemėlapio pavadinimas ir Aprašymas įveskite pagrindinę informaciją. Norint, kad studentai galėtų kurti minčių žemėlapį, turi būti pažymėtas punktas Redaguojamas. Išsaugokite pakeitimus (spauskite Išsaugoti ir rodyti).

redaguojamas

Įėjus į minčių žemėlapio veiklą pradžioje matomas tuščias langas su vienu laukeliu:

1. Pridėti naują laukelį.

2. Pridėti naują ryšį tarp elementų (liniją).

3. Rodyti per visą ekraną.

4. Pagrindinis elementas.

 

Kaip pridėti naują elementą?

Norint pridėti naują laukelį su tekstu reikia spausti „+ Add node“ ir norimoje tuščioje vietoje paspausti dar kartą pelės kairiu klavišu, atsidarys langas, kuriame nurodomas laukelio pavadinimas/tekstas (Label eilutė), parenkama spalva (Text color eilutė) ir forma (Shape eilutė):

Esant reikalui sukurtus elementus galima perkelti į kitą vietą – paspauskite ant norimo perkelti elemento ir neatleidę kairiojo pelės klavišo tempkite į norimą žemėlapio vietą.

Norint pridėti naują ryšį tarp elementų (liniją, jungiančią du elementus) reikia spausti „Add Edge“ ir paspaudus kairį klavišą pele vesti nuo vieno elemento iki kito (tarp tų, kurie turėtų būti sujungti).

 

Kaip redaguoti jau sukurtus elementus?

Jei norima pakeisti tekstą/spalvą tam tikrame laukelyje reikia pirma ant jo paspausti. Paspaudus ant elemento jis yra aktyvuojamas ir atsiranda papildomos valdymo pasirinktys:

Norint redaguoti elementą reikia spausti „Edit Node“ ir iššokusioje lentelėje keisti tekstą, spalvą ar elemento formą identiškai kaip ir kuriant naują laukelį. Norint ištrinti pažymėtą laukelį reikia spausti „Delete selected„.

Norint keisti ryšius tarp elementų (juos jungiančias linijas) reikia paspausti ant norimos linijos. Paspaudus ant elemento jis yra aktyvuojamas ir atsiranda papildomos valdymo pasirinktys:

Norint redaguoti ryšį (liniją) reikia spausti „Edit Edge“ ir nutempti linijos galus į reikiamas vietas. Norint ištrinti pažymėtą liniją reikia spausti „Delete selected„.

Atlikus visus keitimus spausti „Save mindmap“ žemėlapio viršuje.